lirim dhe bashkim buy Air Jordan

January 14 [Tue], 2014, 11:50

lirim dhe bashkim LKp

(Dy prvjetor me pesh dhe rndsi pr historin e Preshevs dhe rrethins)Presheva, asnjher nuk u nda nga ngjarjet dhe ndodhit n etnikumin shqiptar, por gjithmon ishte pjes e ktij etnikumi si dhe pjes e Lvizjes Mbarkombtare. Ajo mori pjes n t gjitha proceset e Lvizjes Kombtare Shqiptare. Presheva pati emra t njohur, personalitete t shquara, veprimtar t dalluar t Rezistencs dhe t Lvizjes Kombtare Shqiptare, duke filluar q nga Mbretria Dardane e deri n Luftn e UPMB s.

Shqiptart e Preshevs nn sundimin e Mbretris Serbo Kroate Sllovene nuk i gzuan t drejtat politike elementare qytetare dhe kolektive. Ata nuk e patn t drejtn e shkollimit n gjuhn amtare, prdorimin e gjuhs, flamurit si dhe kultivimin e kulturs kombtare. Bile, edhepse Mbretria Serbo Kroate Sllovene nnshkroi Marrveshjen e Sen Zhermenit, m 10 shtator 1919, pr t drejtat qytetare dhe politike t pakicave kombtare, ajo m von krkoi anulimin e ksaj Marrveshjeje, sepse nuk i prmbushi obligimet q dalin nga Marrveshja.

Kshtu, Shqiptart e Preshevs qen t detyruat t vazhdojn luftn pr t drejtat kombtare edhe pas viteve t 30 ta t shekullit XX. Pra, n t gjitha trojet shqiptare filloi nj lvizje kombtare, gjegjsisht e inicuar nga studentt shqiptar q studionin n Univesitetin e Beogradit. Pra, n mars t vitit 1935, n Beograd, u themelua Organizata Studentore Shqiptare "BESA".

Kt organizat n fillim t vitit 1935, e ndihmoi Sekretari i Par i Legats Shqiptare n Beograd, Shermet Xherxhuli. Me ndihmn e tij, filloi s vepruari kjo organizat nacionaliste me seli n Beograd. Ky diplomat shqiptar n fillim arriti t antarsoj 12 student nga Kosova dhe Shqipria Lindore. Ky diplomat shqiptar organizatn "Besa" e organizoi pastr n baza kombtare. Kjo organizat politike, kishte pr detyr ngritjen e vetdijes kombtare te popullata shqiptare, n luft kundr regjimit t egr jugosllav. Nismtart e themelimit t ksaj organizate ishin: Tahir Ismaili, Jahja Osmani nga Kumanova, Shaip Mustafa Air Jordan 2013 nga Presheva, Abdulla Saqipi nga Presheva, Sokol Dobroshi nga Gjakova, Xhevdet Pallaska nga Gjakova, Shaip Kamberi nga Tetova, Esat Berisha nga Gjilani, Qazim Bllaca nga Bllaca e Malishevs, Ibrahim Lutfiu nga Prizreni etj., q t gjith student n Universitetin e Beogradit. Parimet kryesore t Organizats Studentore Shqiptare "BESA" ishin: 1. Veprimtaria themelore n zgjimin e vetdijes kombtare te shqiptart.

2. Bashkpunimi politik me popujt tjer t robruar apo t paknaqur nga regjimi i athershm jugosllav.

3. Fshehtsia e domosdoshme dhe veprimtaria gojore.

4. Betimi i detyrueshm dhe asnj dokument i shkruar pr veprimtarin e organizats"(Qerim Lita, Shaban Efendia atdhetar i devotshm, Kumanov, 2010, f. Ky lokal, m von do t shndrrohet n qendr t rezistencs shqiptare, pr t drejtat e Shqiptarve, kundr politiks hegjemoniste serbe. Programi themelor i ksaj organizate ishte, lirimi i trojeve shqiptare me Kosov, Preshev, Shkup deri n Veles dhe bashkimi i tyre me shtetin am. Antart e organizats "Besa", kan pasur pr detyr, sipas Cheap Air Jordan programit t tyre kombtar q n kontaktet me qytetar t prhapin iden pr bashkimin e trojeve shqiptare t aneksuara me dhun nga pushteti Jugosllav dhe t'i bashkngjiten Shqipris. Programi politik i organizats "Besa", t Beogradit :

1. Prhapja e propagands midis myslimanve, se ata kurrsesi nuk mund t jen turq, por jan shqiptar.

2. do antar e kishte pr detyr q t prhapte iden pr Shqiprin Etnike dhe t luftonte pr bashkimin e shqiptarve; n Kosov, Preshev, Bujanovc dhe luginn e Vardarit.

3. Ti jepet rndsi msimit t gjuhs shqipe, historis dhe kulturs shqiptare.

4. Krkohej nj regjistrim i plot i popullats shqiptare, q struktura e saj t jet m bindse para diplomacis evropiane.

5. Krkohej q turqit t deklaroheshin shqiptar dhe t msonin shkrim dhe lexim n gjuhn shqipe.(Vebi Xhemaili, Organizata "Besa" simbol i lufts pr Shqiprin Etnike, Rrugtimi i Organizats Studentore "Besa" drejt bashkimit kombtar(1935 1944), Zemra shqiptare, 18.04.2010).

プロフィール
  • プロフィール画像
  • アイコン画像 ニックネーム:retrosdbuy12
読者になる
2014年01月
« 前の月  |  次の月 »
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
最新コメント
ヤプミー!一覧
読者になる
P R
カテゴリアーカイブ
月別アーカイブ
http://yaplog.jp/retrosdbuy12/index1_0.rdf